top of page

קטע מתוך הפרק השישי

קטע מתוך הפרק השישי - אתה לא הנסיבות שלך

לא פעם ולא פעמיים אנחנו שומעים סיפורי גבורה על אנשים שחיו בנסיבות קיצוניות ועל אף זאת הצליחו לגבור על מצבם ולשנות את מציאות חייהם. בסיפורים מסוג זה הגיבור נמצא במצב של חוסר אונים מסוים ועם זאת מוצא כוחות פנימיים, מצליח להתגבר על קשייו ומשיג שליטה מסוימת על המתרחש ועל חייו.

לעומת הגיבור, רובנו לא חיים בנסיבות קיצוניות מסוג זה ולא חווים סיטואציות של חוסר אונים מוחלט עד כדי תחושה שאין לנו כל אחיזה בחיינו. למרות זאת שכיח בעבורנו להרגיש במצבים מורכבים שהאחיזה שלנו בחיים נחלשת ושהנסיבות עלולות להכתיב לנו כיצד לחיות ולא להפך. נוצרת תחושה שהאירועים שקורים סביבנו גדולים מאיתנו בהרבה, ואין לנו כמעט שליטה על המתרחש, במיוחד לא על חיינו. אנחנו עלולים להרגיש שאנחנו 'מוכרחים' לפעול על פי מה שהנסיבות מכתיבות לנו, ובמובן מסוים נכנעים לחוסר האונים. ואולם סיפורו המיוחד של אלכסנדר סולזניצין מראה מדוע גם בנסיבות הקיצוניות ביותר נוכל על פי רוב למצוא שליטה מסוימת בחיינו ולהשאיר בידינו את מושכות חיינו.

במלחמת העולם השנייה גויס אלכסנדר סולזניצין לצבא הרוסי, ובמהלך הלחימה תפקד כמפקד ארטילריה. את תפקידו עשה באופן מוצלח ואף קיבל על כך אותות הכרה רבים. למרות זאת הצלחתו הצבאית לא נמשכה זמן רב, ובשנת 1945 נעצר.

בספרו 'ארכיפלג גולג' מתאר אלכסנדר את הרגע שנעצר. לא אמרו לו מדוע נעצר ולא נתנו לא לשאול שאלות, פשוט לקחו ממנו את הנשק ושמו אותו במעצר. כך התחילו שנים של גיהינום בעבורו.

בספר הוא מתאר את חוסר האונים של העצורים. החוקרים שמנסים להוציא וידוא רשמי של הנעצר משתמשים בכל שיטה שרק עולה בראשם. אין כל צורך בראיות, אין משפט צדק ועד שהנעצר לא חותם שהוא אשם, החקירה נמשכת.

חלק משיטות החקירה כוללות עינויים שונים כמו תאי שינה קטנים מכדי לשכב בהם או לעמוד. ימים שלמים של כריעה וחוסר שעות שינה למעשה. שיטות נוספות כוללות כמובן עינויים פיזיים ואלימות, זיוף מכתבי גירושין מנשותיהם של העצורים ואין־ספור טכניקות אחרות שנועדו לשבור את רוח הנחקרים.

כמו רבים אחרים גם אלכסנדר נשבר לבסוף וחתם על המסמך. הוא נידון לכמעט עשר שנים בגולגים, שהיו למעשה מחנות עבודה ובתי כלא רוסיים בתקופת סטלין. בספרו הוא מדבר על האכזריות והתנאים הקשים במחנות, כמו עבודה במשך שש־עשרה שעות ומעלה, שעות שינה מעטות, קור קיצוני, אוכל מועט וכיו"ב.

אחד הדברים שהוא מציין הוא שהסוהרים בבתי הכלא לרוב ראו את עצמם האנשים הטובים בסיפור. כמעט כאילו המודעות שלהם הייתה כבויה לחלוטין, והם היו מוכנים לחיות במעין שקר תמידי כדי להצדיק את התנהגותם ואכזריותם.

הספר מתאר מקרי זוועה רבים שהתרחשו בתקופת כליאתו. זכור לי שכאשר קראתי את הספר, התקשיתי שלא לחשוב כמה חסרי אונים בוודאי כל אותם אסירים מרגישים בבית הכלא. קשה לדמיין נסיבות קיצוניות מאלה לחוסר אונים של אדם. קשה לדמיין נסיבות שלאדם יש פחות שליטה בגורלו מאשר בתנאים קיצוניים כאלה, מוקף בסוהרים אכזרים חסרי מוסר.

אלכסנדר מספר שבשלב מסוים, כאשר כבר ישב בכלא כמה שנים, הצליח בתהליך ארוך להגיע לשלוות נפש מסוימת. בעזרת לא יותר ממחשבותיו וכוח שמצא בנפשו הוא הגיע לתובנות משמעותיות ואלה אפשרו לו להרגיש שחרור מסוים מהנסיבות הקיצוניות. הוא מצא שליטה על חייו עם כל השמירה הבלתי פוסקת בכלא והתנאים המחפירים, והרגיש חירות מסוימת.

הוא מספר שהגיע למסקנה שעל אף שלסוהרים כוח וסמכות משמעותיים משלו, הוא הרגיש כי לו יש יותר שליטה בחייו ובנסיבות חייו. אותם סוהרים היו צריכים לחיות באופן שמשתק את המודעות שלהם והתבונה כדי שיוכלו להמשיך עם מעשי הזוועה, כמעט כמו מכונות שפועלות על אוטומט, ואילו הוא הצליח לשלוט במחשבותיו ולהבחין במתרחש כפי שמעולם לא הצליח לפני כן. תודעתו עלתה מעלה בעוד תודעתם העמיקה עד התהום.

בכל נקודה בחיינו תמיד יתקיימו נסיבות שנמצאות מחוץ לשליטתנו. אנחנו לא בוחרים להיוולד, היכן להיוולד, מה יהיה הגובה שלנו, את המשפחה שלנו ועוד נתונים רבים נוספים. כל אלה הם עובדות. לפעמים הנסיבות כה קשות, עד שאנו נוטים להגיע לתחושה של חוסר אונים מסוים או לחוסר שליטה בגורלנו. אולם דווקא סיפורו הקשה של אלכסנדר מוכיח שגם בנסיבות הקיצוניות ביותר, כל עוד יש לנו מודעות מסוימת, כל עוד יש לנו שליטה במחשבותינו, תמיד נותרת לנו שליטה מסוימת בגורלנו. מוטב שנתמקד בדברים שאנו יכולים לשנות ולא בדברים שאין לנו שליטה עליהם.

המשיכו לקרוא את הספר!

אפשר גם ב-

59 ש"ח בלבד

65

bottom of page